Amerika Bir Taksi Kadar Yakın Bize

 

Ruppet TV kanalı yurtdışında yaşayan bir Türk Youtuber taksici kadınla "American Dream" adlı bir seri yapıyor ve görünüşe göre onlarda sinekten de yağ çıkarma peşindeler tıpkı bizim pandemide olduğumuz gibi; hem çalışıyor hemde Youtube yapıyorlar. Çünkü onlarda biliyorlar ki, Amerika'ya dair her içeriği Türkiye'de biz ağzımız sulanarak izliyoruz ve sonuç bazen böyle inanılmaz güzel ve faydalı olabiliyor.

Youtuber arkadaşın Uber yaparken çektiği bu videodaki konuşmalar ilham verici. ABD malum bizim için çok daha büyük bir  "rüya"... ABD ile sıcak ilişkilerimiz İsmet İnönü ile başlasa da, 1950'lerde rahmetli Adnan Menderes :"Türkiye'yi Küçük Amerika yapacağım" dediğinden bu yana bizim ABD ile olan ilişkimiz hem siyasal hemde kültürel olarak hep en üst seviyede gitti. 

Tabi bu sürede müttefik ayağına ABD hükümetleri devlet politisiası olarak geçen son son 10 yıla kadar hadlerini bildirene kadar hep kuyumuzu kazdılar ve 1960'daki ilk darbeden bu yana her 10 yılda bir yapılan darbelerde arka planda hep darbecileri destekleyerek ülkemize epey zarar verdiler. Bu sebeple anti-amerikanizmde epey gelişti ülkemizde ama, sonuçta Amerika bizim için hala yaşanılması gereken bir "rüya" ve 50-60 yıllık darbeler geçmişimizle giderek devlet merkezli ve insana değer vermeyen yasaklar ve saçmalıklar ülkesine dönüşen ülkemizde bir anlamda aranılan kan yani "bireysel özgürler" demek...

İnternetin olmadığı dönemlerde de, ABD bizim için hem çok bilinen hemde hiç bilinmeyen bir sır gibiydi. Çünkü sadece Amerika bizim için filmlerde ve müziklerde görülen hayranlık duyulan bir yerdi ve böyle biliyorduk Amerika'yı. Şimdi ise, bir Türk Youtuber'ın kamerası kadar uzak bize ordaki gündelik hayat.

Evet 70-80 doğumlular yani şuan 40-50 yaşında olanlar için özellikle, "Amerika'da gündelik yaşam nasıl acaba?" sorusu çok merak edilen bir muammaydı hep. Özel tvler bile 90'lardan beri bu sorunun cevabını bizim adımıza hiç merak edip, yeterince tv programları belgesel veya gezi programları yapmadılar ve 90 ların ortasındaki Amerika Burak KUT'un "Yaşandı Bitti" veya Rafet El Roman'ın "Macera Dolu Amerika" şarkısının  klibi kadar yakın oldu TV'lerde bize ve zaten artık isteseler de bunu yapamazlar çünkü; TV denen şey öldü herşey Youtube oldu ve Youtuber'lar Amerika'daki gündelik hayatı HD olarak bize gösteriyorlar her gün..

Bu Yotuber arkadaşımızda yıllardır dinmeyen "Amerika'da Gündelik Hayat nasıl?" merakımıza bir benze cevap verebilen biri olmayı başarmış ve görünen o ki,  aynı amanda işini çok iyi yapan bir taksici ve müşterilerinden izin alarak sohbetleri yayınlıyor ve ortaya çok düzeyli ve faydalı bir içerik çıkıyor. Özellikle ilk müşterinin Türkiye hayranı olması gerçekten ilgi çekici.

Videoyu #iyiiçerik #iyiçekim olarak etiketliyoruz. Başarılar diliyoruz kendisine.
 

Sizde içeriklerimizi paylaşınız
Benzer Etiketli Videolar

0 yorum:

Yorum Yaz