Hayatta Her Konu Gizemli Değildir


 

Ruhi Çenet ismiyle müsemma biri. Yani yaptığı şeyle ismi örtüşüyor. Ruhi(ruhla ilgili) demek bilinmeyen görünmeyen şeyleri ifade ediyor, bi anlamda kendisi de bilinmeyeni gizemli konuları irdeliyor.

Her haliyle sanki bu işler için yaratılmış izlenimini veriyor size. Esrarengiz konuları araştırıp belegeselleştirip seslendiren birisi o.  Bunu eşsiz derecede gizemli sesiyle harika bir uyum içinde yapıyor ve bu doğal yeteneği ve azimli çalışmasıyla muhtemelen bu abone sayılarınada ulaşması çok zor olmadı.

Ama bazı tuhaf şeyler var onun bu stiliyle yaptığı işlerde. Örneğin, bu videodaki gibi. Şöyle düşünün, güneş enerjisi ve çevrecilik konusunda insanlara esrarengiz ve derin manalı gelecek şey nedir? Nerdeyse hiç bir şey... Zaten yetişkin veya ergen bir insan bile, dünyayı fosil yakıtların mahvettiğini biliyor az çok. Bu yüzden bunu gizemli bir bilgi gibi anlatamazsınız böyle.

Peki o zaman Ruhi Çenet bu konuyu neden bu gizemli ses tonu ve bilinen o esrarengiz stiliyle işliyor. Yani bu gözle bakınca çok tuhaf gelmiyor mu size de? Çünkü sesini kısıp veya daha karizmatik yani etkileyici hale getirmesini gerektirecek bir durum yok ortada. Ortada gizemli değil vahim olan bir durum var insanlık ve çevre açısından. O da fosil yakıtların dünyayı ve iklimi mahvetmesi ve bizim bir an önce çevreci enerjilere geçmemiz gerektiği.

O zaman şu ortaya çıkıyor, eğer siz 5 milyona kadar insana hitap ediyorsanız epey bir bukelemun gibi olmalısınız; konusuna göre, aynı bir sinema veya seslendirme oyuncusu gibi farklı bir şekil almalı ve sesinizin rengini ve duruşunu değiştirmelisiniz. Çünkü her konu kendine özgüdür ve her konu mistik ve gizemli değildir. 

Güneş enerjisi yatırımını gerekiyorsa bir girişimci ve aktivist gibi anlatmalısınz ki, burada kendisi aslında girişimci halini anlatıyor. O zaman neden bu esararengiz ses tonu ve duruş? 

Bu konuyu güzel ve sade bir ses tonuyla ve farklı bir vurgulama tekniği ile anlatmalıydı. Büyüsü bozulmazdı kanalının.

Yani bu anlatımla hangi genç ve yetişkin çevre duyarlılığı veya girişimciliğe dair gerçek bir ilham alabilir. Hiç kimse....

Bu sebeplerle #kötüperformans #kötüstil olarak etiketliyoruz

Sizde içeriklerimizi paylaşınız
Benzer Etiketli Videolar

0 yorum:

Yorum Yaz