Algoritmalar Hakkında Derin Analizler

 

Bu programdaki konu olan algoritmalardan kasıt bilmeyenler için, başta sosyal medya sitelerinin bizleri takip edip, tanımak, kontrol etmek veya bizi yönlendrimek veya bize öneri sunmak üzere geliştirdikleri ekstra yazılımlardır.

Normalde her yazılım zaten bir sonuç üretmek için düzenlenen sıralı işlemler bütünü olan algoritlamalardan oluşur; ama, burada mevzu bu tür yazılımların üzerine eklenen, insanların üzerinde kontrol sağlamada kullanılan ekstra yazılımlardır.

En basitinden Youtube'daki İlgili Videolar gibi... Tabii bu görünen en küçük algoritma bunun dışında silelerin arkada planlarında çalışan çok karmaşık ve kapsamlı yazılımlar var kullanıcıyı yönlendirmek amaçlı kullanılan. Bir site de gördüğünüz bir ürünün reklamının başka sosyal medya sitesinde gezerken önünüze çıkartılması gibi ve bizim bilmediğimiz nice algoritmalar.

Sosyal Medya sitelerinin insanları aptallaştırdığını hararetle savunduğunu bildiğimiz, özelliklede Instagram'a düşmanlığı ile bilinen Okan Bayulgen bu konuda özel bir program yapmışa benziyor.

İnsanlığın geleceği konusunda özellikle yapay zeka ve robotlar üzerinden veya bu tür global sosyal medya siteleri ile kontrol edilip yönlendirileceği endişesini elbette hepimiz taşıyor. Bu anlamda izlemekte fayda var.

Bu sebeplerle bu özverili çabayı #iyiiçerik olarak etiketliyoruz


Sizde içeriklerimizi paylaşınız
Benzer Etiketli Videolar

0 yorum:

Yorum Yaz

Bizi Takip Edin