Önerilen Kanal : Merdan Çelik

1920-30'lar ve Atatürk Cismen Artık Bilinmez ve Ulaşılmaz Değil

 

İnternet öyle bir sanal ama, o kadar da gerçek bir dünya ki, bize her şeyin nihayetinde en bilinmeyen ve gerçek yönlerini de zamanla gösteriyor.

Maalesef geçmişimize baktığımızda, her 10 yılda yapılan askeri darbelerle, kendisine "Atatürkçü" diyen azınlık elistist ve militarist bir kesim tarafından mahvedilen ülkemizde, yine aynı kesim tarafından bize yıllarca insanüstü ve bir bilinmez; en basit şekilde "asık suratlı süper kahraman" olarak sunulan Atatürk'ü de en net ve gerçek haliyle, onun da bizler gibi birer insan olduğu haliyle görüyoruz internette..

Evet, internet sayesinde Atatürk'ün gülen fotoğraflarını gördük bundan 10 yıl kadar önce ve epey şaşırdık ve şimdi en net haliyle restore edilen ve netleştirilen videolarını da görebiliyoruz.

Bundan önceki, askeri zorbaıkla zihnimize yıllarca; okulda, ailelerimizde ve her yerde kazına ve topyekün yanlış olan Atatürk algısını yıkmaya ve onu bir insan olarak daha çok tanımaya çok ihtiyacımız var.

Asker olmasına rağmen hem ileri görüşlü bir siyasetçi hemde kurucu liderliği ve en çok vatanseverliği ile dünyanda nam salmış bir lider olan Atatürk'ü daha yakından tanımaya ve onun hakkında ta ilkokuldan zihnimize kazınan bu yanlış sunumu ve bunu yapan askeri elitist zihniyetin insani ve demokratik olmayan tahakkümünü yıkmaya ihtiyacımıza var.

Ancak böylece ülkemizde ön yargılar ve yanlış kurulan ideolojik bakışlar ortadan kaldırılabilir.

Atatürk'ü artık tamamen militarist ve elitist Atatürkçü'lerden kurtarmaya ve onu insanüstü bir kahraman değil, öncü ve fedakar bir vatansever insan olarak algıyarak bakışımızı yenilemek için bu tür video kayıtlarını birer tarih vesikası olarak izleyip üzerine düşünmeliyiz.

Bu video bu anlamda çok değerli bir #iyiiçerik.Benzer Etiketli Diğer Videolar

0 Yorum:

Yorum Yaz

Önerilen Kanal : Günerlerin Mutfağı

Önerilen Kanal : Myra Dental Center