Önerilen Kanal

Çin'in Zülmünden Özgürlüğe Kaçış: Eşsiz Bir Hikaye

Ülkemizde çoğu insan anlamını ve önemini bile bilmese de demokrasi dünyada olmazsa olmaz bir şey her insan için. 

Kendi özgür irade ve fikri ile; bir ırkın, bir sınıfın veya dinin ekseninde yasaklarla ve baskılarla yönetilen ideolojik devletlerin altında özgürce yaşamak maalesef mümkün değil.

21. yüzyıldayız ama hala demokrasi olmayan yerler var ve burada yaşam, doğal yaşam hakları ile insan olarak özgürce yaşamak isteyenler için çok zor.

Dünyada halkına ve hatta çevresindeki ülkelere bile demokrasi ve özgürlük hakkı tanımadan, kendi faşist ve aşşağılık devlet ideolojisi ile vatandaşlarına acımızca dikta eden ülkeler var. Bunların en büyükleri ise Çin ve Rusya.

Rusya'nın komşusu Ukrayna'ya neler yaptığını zaten şu an görüyorsunuz.

Bu iki faşist dikta yönetimli son derece tehlikeli ülkede ise, maalesef Türkler olarak atalarımızın soyundan gelenler, bu iki demokratik ve özgür olmayan ülkelerin yakınında bağımsız, özerk veya tamamen bağımlı olarak yaşıyorlar. Doğu Türkistan'dan bunlardan birisi.

Çin'in son 20 yılda dünyanın süper güçlerinden biri olması ile Uygur Türklerinin yaşadığı Doğu Türkistan'da yaptıklarını dünya çok yakından görmeye başladık.

Uygur Türkleri tarihi mevcut devlet ideolojisinin tarihi son derece vahşi olan Çin'in faşist diktasında yaşamaya mecbur bırakılmış durumdalar.

Bu video da bu faşizmin boyutlarına birinci ağızdan iyice tanık oluyor ve bir özgürlüğe kaçış hikayesinin ayrıntılarını dinliyoruz.

Kuzzat Altay'ın kendi ağzından kendi kanalından anlattığı bu maceralı yolculuk, baştan sona çok güzel bir youtube videosu olmuş.

İzlemeyi ve paylaşmayı unutmayalım

Özgürlüğümüzün ve demokrasimizin değerini bilip ona sahip çıkalım ve uzaktaki bu mazlum kardeşlerimizi de unutmayalım.

Video çok güzel bir çalışma olmuş. #iyiiçerik olmayı hak ediyor.Benzer Etiketli Diğer Videolar

0 Yorum:

Yorum Yaz